High School

9th-12th Grades

If you are interested in joining a team, please see the teams list below and contact the head coach
Registration opens April 1
. Registration deadlines vary among teams (May-June). League registration closes July 20, 2018.

 If there is not a team in your area, please contact Tasha at tasha@utahmtb.org for information about starting a team  
Composite teams (COMP) are area-based teams with several schools working together. 

 

DO NOT USE THE CONTACT INFORMATION BELOW FOR SOLICITATION PURPOSES, THIS INFORMATION IS SOLELY FOR PROSPECTIVE RIDERS TO CONTACT THEIR SCHOOL'S TEAM


2018 regions


north region

ASCENT ACADEMY FARMINGTON Ambre Judd

BEN LOMOND Russell Stevens

BONNEVILLE John Lecain

BOUNTIFUL Bo Foreman                             Facebook

BOX ELDER COMP Jason Munns
Box Elder High, Bear River High

CACHE VALLEY COMP Cameron Peterson   
Facebook  Logan, South Cache

DAVIS James Packer 

EAST Shawn Rossiter                   WebsiteFacebookInstagram

FARMINGTON Jon Lowe                                Facebook

FREMONT Dave Yngsdal
Facebook

GREEN CANYON Cameron Peterson

MORGAN Cade Erickson

MOUNTAIN CREST Cameron Peterson

NORTH DAVIS COMP Wade Okelberry, James Phelps Clearfield, Layton, North Ridge, NUAMES Davis, Syracuse

OGDEN Brandon Egan
Facebook

PARK CITY Laura Patten
Facebook

RIDGELINE Cameron Peterson

SALT LAKE CENTER FOR SCIENCE EDUCATION Stephen Hamilton

SALT LAKE COMP Vicente PlanellesFacebookWebsite
Ames, Highland, Roland Hall, Judge, Innovations

SKY VIEW Cameron Peterson

SKYLINE Kory Hansen
FacebookWebsite

ST. JOSEPH CATHOLIC Peter Buttschardt
Facebook

VIEWMONT Bill Erickson                                            Facebook

WEBER John Gill
Facebook

WOODS CROSS Keith Heaton                                  Facebook

WEST Kenton Peters


Central Region

ALTA HIGH SCHOOL Stephen Hales
Facebook, Website

AMERICAN PREPARATORY ACADEMY DRAPER Lacey Bailey
Website

BINGHAM Scott Fulwider
Facebook

BRIGHTON Jesi Griffin
Instagram

COPPER HILLS Brad Johnson                           Facebook

CORNER CANYON Whitney Pogue
FacebookWebsite

 

COTTONWOOD-HILLCREST COMP Anthony Stowe Cottonwood, AMES, Hillcrest

HERRIMAN Gared Dittmar
Facebook, Instagram

JORDAN Shannon Sanchez
FacebookTwitter

JUAN DIEGO Robert Steele

MURRAY/TAYLORSVILLE COMP Kent Sutcliffe 

OLYMPUS Kevin Pferdner
Facebook

RIVERTON Grant Crowell                WebsiteFacebook

SOUTH SUMMIT Leif Cox

UINTAH Jesse Atwood
Facebook

WASATCH Robert Bills

WEST GRANITE COMP Nolan Harris
WebsiteFacebookInstagramTwitter
Cyprus, Granger, Hunter, Kearns, American International School of Utah (AISU)

WESTLAKE Jamin Cannon
Website


south region

AMERICAN FORK Erin Tetro
Facebook

CARBON COUNTY COMP Mark Jespersen

CEDAR HIGH Ginger Hall

CRIMSON HIGH Chris Tidwell                            Facebook

DESERT HILLS Kim Christensen 
Website

DIXIE Ron JensenJeff Poulton 
Website

ENTERPRISE Chandra Farnsworth

HURRICANE David Lisonbee
Facebook

IRON COUNTY COMP Ginger Hall
Facebook

LAS VEGAS COMP Mike McDonald                Facebook

 

 

LEHI Steve Stringham
FacebookWebsite

LONE PEAK Damon Nielson        
Instagram, Facebook

MANTI Monica Nielson
Facebook

MOAB Melissa Nerone
Facebook

MAPLE MOUNTAIN  Chris Morrill
WebsiteFacebook

MOUNTAIN VIEW Jason Christensen
Facebook, Website

MT NEBO COMP Chris Morrill
WebsiteFacebook
Payson, Salem Hills, Spanish Fork, Springville, Maple Mountain

OREM Irina Wong
Facebook, Website

 

PINE VIEW Erik Erekson

PLEASANT GROVE  Jason Cowley
Facebook

PROVO COMPOSITE Harry McCoard              Provo & Timpview, Facebook

SEVIER VALLEY COMP Dave Graf

SKYRIDGE Tap Gorman
WebsiteFacebook

SNOW CANYON Nate Hansen
Website

TELOS ACADEMY Shaun Christian

TIMPANOGOS Matt Hornback
Facebook, Website

TIMPVIEW Bryan Gillespie